e:drenalin.2
€4,799.00*
% €5,999.00* (20% saved)Available, delivery time: 2-4 Wochen

Storck e:lectrified
Our experience in frame construction and state-of-the-art e-motor technology are combined in the Storck E-MTBs. High-quality, sophisticated carbon frames with outstanding riding characteristics meet the cutting-edge technology of leading drive specialists. The Storck e-bike range complements our product portfolio and at the same time sets new standards in e-mobility.

First-class components
The highest quality suspension forks and shocks from DT Swiss or Fox ensure a high level of comfort on rides in any terrain. The SRS models are equipped with the DT Swiss F535 suspension fork with 160mm travel and the R535 shock with 140mm travel. For the GTS models, we rely on the Fox F36 Performance Grip or Kashima Coat fork with 150mm travel and the Fox Float DPX2 (Kashima) shock with 150mm travel.

Offroad power machines
The e:drenalin.2 models are equipped with either the Sachs RS motor with an incredible 112 Nm and a torque of 40-60 rpm or the equally powerful Shimano EP8 motor with 85 Nm torque. The Sachs SI 725.01 battery with 725 Wh is installed in the SRS models, while the GTS models are supported by the Shimano BT8036 with 630 Wh.

Colour scheme
The e:drenalin.2 SRS is available in 3 colours: matt black-grey, matt/gloss black-black and matt black-red. e:drenalin.2 GTS is available in matt black and matt white with blue and orange stripes.
Your e:drenalin.2
Frame geometry
| Frame Size | ST (mm) | TT (mm) | HT (mm) | CS (mm) | Stack (mm) | Reach (mm) | ST° (degree) | HT° (degree) | Recommended body height (cm) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 427 | 619 | 120 | 438 | 621 | 441 | 74 | 65,2 | 159 - 175 |
| M | 458 | 641 | 130 | 438 | 630 | 459 | 73,9 | 65,2 | 172 - 182 |
| L | 496 | 667 | 140 | 438 | 640 | 481 | 73,8 | 65,3 | 178 - 195 |
- ST: seat tube length • Sitzrohr (mm)
- TT: top tube length • Oberrohr (mm)
- TT EFF: effective top tube length (mm)
- HT: head tube • Steuerrohr (mm)
- CS: chain stay length • Kettenstrebe (mm)
- Stack: vertical length center bottom bracket to center top head tube (mm)
- Reach: horizontal length center bottom bracket to center top head tube (mm)
- ST°: seat tube angle (degree)
- HT°: head tube angle (degree)

| Brake/shift levers: | SRAM GX Eagle AXS 1x12 |
|---|---|
| Brakes: | Sram G2 R 203/180 mm |
| Cassette: | e13 TRS Plus 9-50 12-speed black |
| Crank / chainring: | e*thirteen E-Bike Plus |
| Groupset: | SRAM GX Eagle 1x12 |
| Handle: | Storck |
| Handlebar/ stem unit: | e*thirteen Base 35 aluminium riser 800/35 mm |
| Material: | Carbon Fibre Reinforced (CFR)/Unidirectional (UD) |
| Saddle: | Selle San Marco GND open fit |
| Seat post: | 31.6 mm e*thirteen Infinite dropper post 150mm |
| Tax rate: | 1 1/8" - 1 1/2" |
| Tyres: | front: Continental Baron Projekt 29x2.4 / rear: Continental Kaiser Projekt 29x2.4 |
| Colour: | Black/Silber |
| Frame variant: | SRS |
| Groupset: | SRAM GX Eagle 1x12 |
| Motor / Battery: | Sachs RS, 112Nm, 250W, 4 speeds / Sachs SI 725.01, 48 V, 725 Wh , internal |
| Size: | S |
| Suspension fork / Suspension: | DT Swiss F535 160 mm / DT Swiss R535 140 mm |
| Wheelset: | e*thirteen e*spec Base Enduro 29T |













