Urban CTS
€3,199.00*
% €4,999.00* (36.01% saved)Available, delivery time: 1-2 weeks
Product number: R1633501
Your Urban CTS
Frame geometry
| Frame Size | ST (mm) | TT EFF (mm) | HT (mm) | CS (mm) | Stack (mm) | Reach (mm) | ST° (degree) | HT° (degree) | Recommended body height (cm) | Handlebar width/stem length (mm) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 440 | 595,5 | 139 | 470 | 619,5 | 406,1 | 73 | 69 | 158 - 170 | 680/90 |
| M | 480 | 597 | 149 | 470 | 629 | 404,7 | 73 | 69 | 168 - 180 | 680/90 |
| L | 520 | 606,8 | 164 | 470 | 642,9 | 410,2 | 73,5 | 69 | 178 - 192 | 680/90 |
| XL | 570 | 610,1 | 179 | 470 | 656,9 | 415,5 | 73,5 | 69 | 190 - ... | 680/90 |
Legende:
- ST: seat tube length • Sitzrohr (mm)
- TT EFF: effective top tube length (mm)
- HT: head tube • Steuerrohr (mm)
- CS: chain stay length • Kettenstrebe (mm)
- F: fork rake (mm)
- Stack: vertical length center bottom bracket to center top head tube (mm)
- Reach: horizontal length center bottom bracket to center top head tube (mm)
- ST°: seat tube angle (degree)
- HT°: head tube angle (degree)

Specification
| Brake/shift levers: | Deore 10x |
|---|---|
| Brakes: | Magura MT4 Disc 180mm/180mm |
| Cassette: | CS-HG500 10-speed |
| Chain: | Shimano Deore HG54 |
| Crank / chainring: | Shimano Steps E6100 38 T |
| Groupset: | Shimano Deore M6000 10-fach |
| Material: | Carbon Fibre Reinforced (CFR)/Unidirectional (UD) |
| Tax rate: | AIX-305 1 1/8 - 1.5" |
| Tyres: | Schwalbe AL Grounder 27.5x2.35/60-584 |
| Colour: | Black |
| Frame variant: | Wave |
| Groupset: | Shimano Deore M6000 10-fach |
| Motor / Battery: | Shimano E6100 250 W, 60 Nm / Shimano BT8035 504 Wh, 36 V |
| Size: | S |
| Wheelset: | DT Swiss E512 |










