Fascenario.4 Platinum

Our endurance bike
With improved aerodynamics, proven comfort and low weight, the Fascenario.4 is the perfect all-rounder and even faster than its predecessor. It combines speed and comfort like no other bike and is ideal for long, fast rides on undulating terrain.

High-end bike construction
The aerodynamically and comfortably shaped frame in combination with a fork developed in the wind tunnel is not only fast on the flat, but thanks to its low weight and high stiffness values, it is also super-fast for every attack on the mountain, just like the classics!

Pure comfort
The seatpost flexes optimally and ensures pleasant comfort, especially in the seating area, both on long distances and on rough tarmac. Proven by the professionals of the former Virtuu and One Pro teams and perfected by our many years of experience.

High stiffness for more speed
Direct propulsion thanks to proven stiffness - this ensures perfect power transmission. This effect is particularly noticeable in the bottom bracket area when cranking and ensures solid acceleration.
Your Fascenario.4 Platinum
Frame geometry
| Frame Size | ST (mm) | TT (mm) | TT EFF (mm) | HT (mm) | CS (mm) | Stack (mm) | Reach (mm) | ST° (degree) | HT° (degree) | Recommended body height (cm) | Crank length (cm) | Handlebar width/stem length (mm) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| XS | 450 | 506 | 524 | 106 | 405 | 514 | 381 | 74,5 | 71,5 | 158 - 167 | 170 | 380/90 |
| S | 475 | 529 | 545 | 132 | 405 | 541 | 388 | 73,8 | 72,5 | 165 - 174 | 172,5 | 400/100 |
| M | 500 | 548 | 566 | 158 | 405 | 569 | 397 | 73,5 | 73,5 | 172 - 182 | 172,5 | 420/100 |
| L | 525 | 565 | 582 | 182 | 405 | 591 | 404 | 73,5 | 73,5 | 180 - 189 | 175 | 420/110 |
| XL | 550 | 582 | 599 | 206 | 405 | 613 | 417 | 73,5 | 73,5 | 187 - 195 | 175 | 440/120 |
- ST: seat tube length • Sitzrohr (mm)
- TT: top tube length • Oberrohr (mm)
- TT EFF: effective top tube length (mm)
- HT: head tube • Steuerrohr (mm)
- CS: chain stay length • Kettenstrebe (mm)
- F: fork rake (mm)
- Stack: vertical length center bottom bracket to center top head tube (mm)
- Reach: horizontal length center bottom bracket to center top head tube (mm)
- ST°: seat tube angle (degree)
- HT°: head tube angle (degree)

| Brakes: | Shimano Ultegra 160/160 Flatmount |
|---|---|
| Cassette: | Shimano Ultegra R8100 11-34 12-speed |
| Chain: | CN-M8100 HG 12-speed 126G Quick-Link |
| Crank / chainring: | Shimano Ultegra R8100 52-36 |
| Front derailleur: | Shimano Ultegra Di2 |
| Groupset: | Shimano Ultegra Di2 |
| Handlebar/ stem unit: | Storck RBSU 350 31.8 mm |
| Handlebar tape: | Storck microfibre black |
| Inner bearing: | Pressfit™ diameter 41x86.5mm |
| Material: | Carbon Fibre Reinforced (CFR)/Unidirectional (UD) |
| Rear derailleur: | Shimano Ultegra Di2 R8150 |
| Saddle: | Selle San Marco Shortfit 2.0 Carbon |
| Seat post: | Storck F.3/F.4 Carbon |
| Tax rate: | Storck 1 1/8" - 1 1/4" |
| Tyres: | Conti Grand Prix 5000S TR black/black 25mm |
| Colour: | Matt Black |
| Frame variant: | Platinum |
| Groupset: | Shimano Ultegra Di2 2x12 |
| Size: | XS |
| Wheelset: | Storck Zeitjaeger Platinum 37 R |








