Aernario.3 Comp

Our King of the Mountain
The Aernario is made for challenging routes with crisp climbs and fast descents. With a low weight from 6.7 kg, the Aernario.3 is light-footed, sporty and agile and is characterised by high comfort thanks to the carbon seatpost and rear triangle.

Pure Comfort
The highlight of the Aernario.3 is its proportional design. This means that not only do the dimensions of the down tube and head tube increase proportionally for each size, but the diameter also grows accordingly. As a result, high stiffness is maintained even in the XXL version. Despite its high stiffness, the Aernario.3 offers maximum comfort. This is ensured by the special HFX seatpost technology.

System Integration
Thanks to the integrated routing of all cables throughout the entire frame, the Aernario achieves a clean and elegant look. All shift and brake cables run internally through the frame and the handlebar-stem assembly. This creates a tidy cockpit and a stylish bike. We have also developed an integrated seatpost that blends seamlessly into the design.

Markus Storck’s Favorite Bike
“Ever since we added the Aernario to our lineup, it’s always been my favorite to ride. Of course, I love the speed of the Aerfast and the versatility of the Fascenario, but the Aernario is simply the best fit for me, my riding style, and the hilly Taunus region where I mostly ride. Lightweight construction has always been important to me, and I’ve always looked for ways to reduce the weight of my own bike. Achieving the goal of an ultralight bike with disc brakes and sleek system integration is a new milestone for us! I’ll be riding the Aernario.3 myself, because it’s my absolute dream bike. This is exactly how my own road bike should look and be equipped.”
Your Aernario.3 Comp
Frame geometry
| Frame Size | ST (mm) | TT (mm) | TT EFF (mm) | HT (mm) | CS (mm) | Stack (mm) | Reach (mm) | ST° (degree) | HT° (degree) | Recommended body height (cm) | Crank length (cm) | Handlebar width/stem length (mm) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 475 | - | 545 | 132 | 407 | 543,1 | 387,2 | 73,8 | 72,5 | 165 - 174 | 170 | 380/90 |
| M | 500 | - | 566 | 158 | 407 | 571,2 | 396,8 | 73,5 | 73,5 | 174 - 182 | 172,5 | 400/100 |
| L | 525 | - | 582 | 182 | 407 | 594,2 | 406 | 73,5 | 73,5 | 180 - 189 | 172,5 | 420/100 |
| XL | 550 | - | 599 | 206 | 407 | 617,2 | 416,2 | 73,5 | 73,5 | 187 - 195 | 175 | 420/110 |
| XXL | 580 | - | 610 | 229 | 407 | 639,2 | 420,7 | 73,5 | 73,5 | 193 - 203 | 175 | 440/120 |
- ST: seat tube length • Sitzrohr (mm)
- TT: top tube length • Oberrohr (mm)
- TT EFF: effective top tube length (mm)
- HT: head tube • Steuerrohr (mm)
- CS: chain stay length • Kettenstrebe (mm)
- F: fork rake (mm)
- Stack: vertical length center bottom bracket to center top head tube (mm)
- Reach: horizontal length center bottom bracket to center top head tube (mm)
- ST°: seat tube angle (degree)
- HT°: head tube angle (degree)

| Brakes: | Shimano 105 160/160mm |
|---|---|
| Cassette: | Shimano 105 R7100 11-36 12-speed |
| Chain: | CN-M7100 HG 12-Fach 126G Quick-Link |
| Crank / chainring: | Shimano 105 R7100 50-34 |
| Groupset: | Shimano 105 |
| Handlebar/ stem unit: | RBSU Aernario.3 |
| Handlebar tape: | Storck microfibre black |
| Inner bearing: | Pressfit™ diameter 41x86.5mm |
| Material: | Carbon Fibre Reinforced (CFR)/Unidirectional (UD) |
| Rear derailleur: | Shimano 105 mech. R7100 |
| Saddle: | Selle San Marco Shortfit 2.0 |
| Seat post: | Storck Aernario.3 Carbon |
| Tax rate: | Aernario.3/Aerfast3 |
| Tyres: | Conti Grand Prix TR black/black 28mm |
| Colour: | Matt Black |
| Frame variant: | Comp |
| Groupset: | Shimano 105 2x12 |
| Size: | S |
| Wheelset: | DT Swiss P1800 Spline 23 |








