Aernario.3 60th

The 60th Signature Edition
Markus Storck designed four special editions of his most popular models: All bikes in the 60th Edition are finished in “Satin Dragon Dark Silver” and adorned with shiny silver stripes. Each bike is individually numbered and features an exclusive, specially designed signature. The design is inspired by Markus’ original tattoo, making the 60th Anniversary Edition both unique and meaningful!

Power in Perfection
In close collaboration with Markus, Campagnolo has developed a limited edition of the Super Record groupset in matte black, featuring Markus’ signature on each component.

Our King of the Mountain
The Aernario is made for challenging routes with crisp climbs and fast descents. With a low weight from 6.7 kg, the Aernario.3 is light-footed, sporty and agile and is characterised by high comfort thanks to the carbon seatpost and rear triangle.

Storck x Scope
Scope Wheels and Markus have also developed a special edition of various wheel sets, adorned with black decals, silver hubs, and the distinctive dragon badge. Each groupset and wheel set bears a unique number.
Your Aernario.3 60th
Frame geometry
| Frame Size | ST (mm) | TT (mm) | TT EFF (mm) | HT (mm) | CS (mm) | Stack (mm) | Reach (mm) | ST° (degree) | HT° (degree) | Recommended body height (cm) | Crank length (cm) | Handlebar width/stem length (mm) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 475 | - | 545 | 132 | 407 | 543,1 | 387,2 | 73,8 | 72,5 | 165 - 174 | 170 | 380/90 |
| M | 500 | - | 566 | 158 | 407 | 571,2 | 396,8 | 73,5 | 73,5 | 174 - 182 | 172,5 | 400/100 |
| L | 525 | - | 582 | 182 | 407 | 594,2 | 406 | 73,5 | 73,5 | 180 - 189 | 172,5 | 420/100 |
| XL | 550 | - | 599 | 206 | 407 | 617,2 | 416,2 | 73,5 | 73,5 | 187 - 195 | 175 | 420/110 |
| XXL | 580 | - | 610 | 229 | 407 | 639,2 | 420,7 | 73,5 | 73,5 | 193 - 203 | 175 | 440/120 |
- ST: seat tube length • Sitzrohr (mm)
- TT: top tube length • Oberrohr (mm)
- TT EFF: effective top tube length (mm)
- HT: head tube • Steuerrohr (mm)
- CS: chain stay length • Kettenstrebe (mm)
- F: fork rake (mm)
- Stack: vertical length center bottom bracket to center top head tube (mm)
- Reach: horizontal length center bottom bracket to center top head tube (mm)
- ST°: seat tube angle (degree)
- HT°: head tube angle (degree)

| Brakes: | Shimano Dura Ace 160/160 mm |
|---|---|
| Cassette: | Shimano Dura Ace R9250 12x, 11-34 |
| Chain: | Shimano XTR M9100 12-fach 116L |
| Crank / chainring: | Shimano Dura Ace R9200 50-34 |
| Groupset: | Shimano Dura Ace Di2 |
| Handlebar/ stem unit: | RBSU Aernario.3 |
| Handlebar tape: | Storck microfibre black |
| Inner bearing: | Pressfit™ diameter 41x86.5mm |
| Material: | Carbon Fibre Reinforced (CFR)/Unidirectional (UD) |
| Rear derailleur: | Shimano Dura Ace Di2 R9250 2x12 |
| Saddle: | Selle San Marco Shortfit 2.0 Carbon 3D |
| Seat post: | Storck Aernario.3 Carbon |
| Tax rate: | Aernario.3/Aerfast3 |
| Tyres: | Conti Grand Prix 5000 TT black/black 28mm |
| Colour: | Satin Dragon Dark Silver |
| Frame variant: | 60th |
| Groupset: | Shimano Dura Ace Di2 2x12 |
| Size: | S |
| Wheelset: | Scope Artech 2 60th Edition 22mm |














