Aernario.3 30th

Brilliance that makes history
The Aernario.3 30th model shines in the beautiful “Midnight Stardust” color scheme—the dark blue base finish blends with fine, shimmering particles that glow like distant stars in the light. Depending on the perspective, a play of blue, graphite, and anthracite nuances unfolds with a subtle metallic sparkle that radiates dynamism and exclusivity – the perfect collector's item.

Our King of the Mountain
The Aernario is made for challenging routes with steep climbs and rapid descents. With a low weight starting at 6.7 kg, the Aernario.3 is light-footed, sporty, and agile, and offers a high level of comfort thanks to its carbon seat post and rear triangle.

Markus Storck's favorite bike
"I've always preferred riding the Aernario since we added it to our range. Of course, I love the speed of the Aerfast and the versatility of the Fascenario, but the Aernario is simply the best fit for me, my riding style, and the hilly Taunus region where I mostly ride. Lightweight construction has always been important to me, and I've always looked for ways to reduce the weight of my own bike. Achieving the goal of an ultra-lightweight bike with disc brakes and stylish system integration is a new milestone for us! I will be riding the Aernario.3 myself, because it is my absolute dream bike. This is exactly how I want my own road bike to look and be equipped."

System integration
Thanks to the system integration of all the cables, we have achieved a clean and elegant look for the Aernario. All the shift and brake cables run internally through the frame and handlebar-stem unit. This creates a tidy cockpit and a stylish bike. We have also developed an integrated seat post that is beautifully embedded in the design.
Your Aernario.3 30th
Frame geometry
| Frame Size | ST (mm) | TT (mm) | TT EFF (mm) | HT (mm) | CS (mm) | Stack (mm) | Reach (mm) | ST° (degree) | HT° (degree) | Recommended body height (cm) | Crank length (cm) | Handlebar width/stem length (mm) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 475 | - | 545 | 132 | 407 | 543,1 | 387,2 | 73,8 | 72,5 | 165 - 174 | 170 | 380/90 |
| M | 500 | - | 566 | 158 | 407 | 571,2 | 396,8 | 73,5 | 73,5 | 174 - 182 | 172,5 | 400/100 |
| L | 525 | - | 582 | 182 | 407 | 594,2 | 406 | 73,5 | 73,5 | 180 - 189 | 172,5 | 420/100 |
| XL | 550 | - | 599 | 206 | 407 | 617,2 | 416,2 | 73,5 | 73,5 | 187 - 195 | 175 | 420/110 |
| XXL | 580 | - | 610 | 229 | 407 | 639,2 | 420,7 | 73,5 | 73,5 | 193 - 203 | 175 | 440/120 |
- ST: seat tube length • Sitzrohr (mm)
- TT: top tube length • Oberrohr (mm)
- TT EFF: effective top tube length (mm)
- HT: head tube • Steuerrohr (mm)
- CS: chain stay length • Kettenstrebe (mm)
- F: fork rake (mm)
- Stack: vertical length center bottom bracket to center top head tube (mm)
- Reach: horizontal length center bottom bracket to center top head tube (mm)
- ST°: seat tube angle (degree)
- HT°: head tube angle (degree)

| Brake/shift levers: | SRAM Rival D1 eTap AXS 2x12 |
|---|---|
| Brakes: | SRAM Rival Disc 160/160 mm |
| Cassette: | SRAM Rival XG-1250, 10-30 |
| Chain: | SRAM Rival 12x |
| Crank / chainring: | SRAM Rival eTap AXS Quarq 2x12, 46-33 |
| Handlebar/ stem unit: | RBSU Aernario.3 |
| Handlebar tape: | Storck microfibre black |
| Inner bearing: | Pressfit™ diameter 41x86.5mm |
| Material: | Carbon Fibre Reinforced (CFR)/Unidirectional (UD) |
| Rear derailleur: | SRAM Rival eTap AXS |
| Saddle: | Selle Italia SLR 3D Carbon 145 mm |
| Seat post: | Storck Aernario.3 Carbon |
| Tax rate: | Aernario.3/Aerfast3 |
| Tyres: | Conti Grand Prix 5000 TT black/black 28mm |
| Colour: | Midnight Sky |
| Frame variant: | 30th |
| Groupset: | SRAM Rival AXS |
| Size: | S |
| Wheelset: | Storck Zeitjaeger Platinum 37 R silver |















